zpět na aktuality

Investice do zlata

Důvody, proč investovat do zlata v letošním roce

„Obchodní paradox“ zažívá v posledních měsících český trh s investičním zlatem. I když je jeho cena nízká, prodej klesl zhruba o třetinu. A to přesto, že základní investorská poučka je „kupovat levně, prodávat draze“. Vše přitom nasvědčuje tomu, že v příštích letech cena poroste. Podívejte se proto na důvody, proč se letos investice do zlata vyplatí.

Za nižší prodej zlata můžou kromě poklesu ceny i informace v médiích. Noviny a televize o zlatu nejvíc informují v době, kdy jeho cena prudce roste. Nalákají tak další kupce. A ti dělají obrovskou chybu – investují do něčeho, na čem nevydělají.

1. Právě nízká cena zlata je jedním z hlavních důvodů, proč se investice vyplatí. Vyhnete se tím stále opakované chybě spousty méně zkušených investorů, kteří kupují draze a prodávají (v lepším případě) jen s minimálním ziskem.

Při dlouhodobém a pravidelném investování, jaké nabízí třeba spoření do zlata, naopak vytěžíte ze svých investic maximum. A nemusí vám vadit ani krátkodobé propady ceny.

2. Dlouhodobě by cena zlata neměla klesnout. Podle analytiků investičního serveru Next Big Trade, je nyní základní hodnota zlata mezi 1200-1400 USD za unci. Analýzu přinesl server loni v srpnu. Následující měsíce ji potvrdily. Cena zlata v nich sice krátkodobě klesla i pod hranici 1200 dolarů, ale vždy ji opět překonala. Dalšímu poklesu ceny zlata tak nic nenasvědčuje.

3. Koruna oslabuje. Kurz české koruny v posledních letech spadl ze 17 až na 24 korun za dolar. Česká měna tak ztratila přes 40 % své hodnoty. Ten, kdo investoval do zlata, ztráty výrazně snížil. Porovnání české ceny zlata v lednu 2012 se začátkem letošního roku totiž ukazuje pokles jen o 10 %. Cena zlata v lednu, tak za posledních 5 let byla nejvyšší právě v lednu 2012!

Vše přitom nasvědčuje tomu, že pád koruny jen tak neskončí. Vzhledem k tomu, že odborníci čekají postupný růst ceny zlata, vyplatí se zřejmě letos investice do zlata ještě výrazněji.

4. Prognózám o růstu ceny zlata nahrává i fakt, že letos dosáhne produkce zlata svého vrcholu. V dalších letech bude těžba klesat kvůli vytěžení dolů a nižší produkci bude logicky následovat i růst ceny zlata.

5. Poslední dva roky cenu zlata ovlivnil hlavně rostoucí zájem investorů o akciové trhy. Někteří analytici ovšem upozorňují, že „trh je překoupený“, což může vést až k jeho kolapsu. Dá se proto očekávat návrat investorů ke zlatu.

Zlatu navíc pomůže také obnovený zájem Indie o tuto komoditu. V Indii, která byla dlouhou dobu největším spotřebitelem zlata na světě, od roku 2013 poptávka klesala kvůli nové dovozní dani. Ve druhé polovině loňského roku  poptávka po zlatě opět vzrostla. Indie se tak letos bude pravděpodobně znovu „přetahovat“ o pozici největšího spotřebitele s Čínou, která v posledních letech zažívá zlatou horečku.