zpět na aktuality

Investice do zlata

Důvody investování do zlata

  • Od změny standardního směňování ve zlatě od roku 1971 se svět poprvé v historii ocitá ve finančním systému, jež se nezakládá na žádném hmotném aktivu. Finanční systém stojí na předpokladu růstu dluhu. Tento systém pak generuje tzv. FIAT měny, zakládající se na dluzích států, které, a především úroky z kterých jednotlivé vlády slibují zaplatit. Ke splácení rostoucích úroků z rostoucích dluhů slouží zvyšující se daně, které ale zároveň snižují kupní sílu obíhajících peněz a postupně vyvlastňují obyvatele. Česká koruna ztratila za uplynulých šestnáct let téměř sedmdesát procent kupní síly a rostoucí státní dluh vede k dalšímu zrychlování tohoto oslabení. Podle iniciátorů penzijní reformy má česká koruna za třicet let ztratit plných sto procent své kupní síly.
  • Zlato a stříbro naproti tomu sloužily do roku 1971 po tisíce let jako peníze, které nejsou dluhem nikoho. Představují hmotná aktiva svébytné hodnoty a jejich kupní síla se nikdy nemůže znehodnotit tak jako hodnota papírové měny.
  • Zlato a stříbro představují finanční aktiva s možností soukromého vlastnění, a zcela nezávislého typu, mimo stávající systémy financí. To jim propůjčuje unikátní vlastnosti, kterými se nemohou chlubit ani nemovitosti.