zpět na aktuality

Zlato od počátku roku výrazně zdražuje

Jeden z nejkrásnějších kovů, který fascinoval lidstvo po tisíce let, znovu získává svůj ztracený lesk. Prudký propad akciových trhů totiž nutí investory utíkat do bezpečnějších aktiv.

Zdá se, že nedůvěra, která vůči zlatu panovala v minulém roce, skončila. Zatímco v prosinci minulého roku se zlato prodávalo v rozmezí 1050 až 1100 dolarů za unci, tak nyní jeho cena dosahuje přibližně 1280 dolarů za unci. Zlato se tak v současném roce stalo zajímavou investicí s vysokým zhodnocením. Co táhne ceny žlutého kovu nahoru?

„Důvodů vidím několik. Za prvé na začátku roku došlo k prudkému propadu na akciových trzích a investoři hledali zajištění. Proto poptávali zlato. Za druhé dále klesaly výnosy tzv. bezpečných aktiv, tedy státních dluhopisů. Velká jejich část již nese i záporný výnos. V takové situaci je pro řadu investorů lepší držet zlato, které sice nese nulový úrok, i ten je však lepší než úrok záporný u dluhopisů,“ uvedl Pavel Ryska, analytik J&T Bank s tím, že letos se podle něj konečně zastavilo dlouhé posilování amerického dolaru. Slabší dolar je totiž pozitivní pro cenu zlata v dolarech, jelikož je poté levnější pro investory ze zemí mimo USA.