zpět na aktuality

Koruna je nejslabší od konce intervencí.

Doplácí i na nejistotu před francouzskými volbami.

Česká měna k euru opět oslabila, dostala se tak na nejslabší úroveň od ukončení intervencí. Přiblížila se k hranici 27 korun za euro, u které ji do 6. dubna udržovala intervencemi Česká národní banka. Koruna se po půl desáté dopoledne proti středečnímu závěru obchodovala o 13 haléřů níže za 26,97 korun za euro. Vyplývá to z informací serveru Patria Online.

Koruna ve čtvrtek přišla dalším oslabením o téměř veškeré zisky, které jí přinesl konec intervencí před dvěma týdny. Po jejich skončení byla česká měna zatím nejsilnější v pondělí 10. dubna, kdy po zveřejnění dat o inflaci zpevnila až k 26,50 Kč/EUR.
Podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka za nynějším oslabováním koruny stojí několik faktorů. „V prvé řadě sílí euro na globálním trhu. Vůči dolaru je společná evropská měna nejsilnější od konce března. Dále koruna doplácí na nejistou před víkendovými francouzskými prezidentskými volbami,“ uvedl Vejmělek.
Podle něj česká měna negativně reaguje ale i na čtvrteční zveřejněné údaje o březnových cenách průmyslových výrobců, které byly nižší, než se očekávalo. Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že v březnu meziročně zpomalily růst na 3,0 procenta z únorových 3,1 procenta.
Hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek připouští další možné výkyvy koruny: „Velká většina kapitálu, který sem přitekl v očekávání zhodnocení kurzu koruny stále ještě čeká na výraznější šanci k výdělku. Je ale možné, že někteří už můžou případně zavírat své pozice. To by potom tlačilo k dočasnému oslabování kurzu koruny.“
Před zahájením intervencí v listopadu 2013 se koruna obchodovala pod 26 korunami za euro. Od zahájení intervencí do konce února ČNB utratila na devizovém trhu 1,5 bilionu korun, celkové odhady hovoří o dvou bilionech korun.